Monitoring – analiza obrazu w przestrzeni publicznej

Monitoring – analiza obrazu w przestrzeni publicznej

CCTV – telewizja dozorowa.  Czym jest CCTV – telewizja w układzie zamkniętym?

CCTV ( w języku ang. Closed Circuit TeleVision), czyli telewizja w układzie zamkniętym. W polskim nazewnictwie zamiennie używamy – telewizja dozorowa lub telewizja przemysłowa. Systemy CCTV stały się wszechobecne, ale i wiedza o możliwościach technicznych tych rozwiązań jest coraz bardziej powszechna.  System telewizji dozorowej jest częścią składową wielu systemów bezpieczeństwa – odgrywa np. istotną rolę w inteligentnym budynku. Zintegrowany z innymi systemami umożliwia wczesną i prawidłową reakcję służb ochrony lub personelu technicznego budynku. System CCTV współpracuje bardzo często z systemem pożarowym SSP oraz z systemami kontroli dostępu SKD.

         

Podstawowe składniki telewizyjnych systemów dozorowych to:

    • kamera przemysłowa
    • serwer wideo
    • rejestrator wideo lub cyfrowy rejestrator wideo
    • centrum monitoringu
    • klawiatura sterująca.
Analiza obrazu

Obecnie, poza podstawowymi parametrami, które rzutują na jakość nagranego materiału video, takimi jak rozdzielczość, czułość, rodzaj kompresji czy zastosowanej technologii , wielu klientów oczekuje bardziej zaawansowanej analizy obrazu. Analiza obrazu pozwala wyczulić system na konkretne, interesujące nas zdarzenia. Większość kamer w standardzie posiada detekcję ruchu, która może skutkować zmianą liczby zapisywanych na dysku klatek, np. z 6 kl/sek do 25 kl/sek. Do popularnych funkcji analizy obrazu zaliczamy: filtr koloru, filtr prędkości, rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, detekcja pozostawionego przedmiotu lub detekcja kierunkowa. Filtr „prędkości” pozwoli m.in. na szybkie wyszukiwanie w historii nagrań sytuacji, w których została przekroczona zadana prędkość, np. wózka widłowego w hali produkcyjnej ( pracodawca dyscyplinuje w ten sposób do przestrzegania przepisów BHP ).

                           

Przyjazne użytkowanie

Dużą wagę należy również zwracać na interfejs użytkownika, aby był przyjaznym narzędziem w codziennej obsłudze kamer i ich dostępności w sieci lub na urządzeniach mobilnych. W przypadku tych ostatnich, niemal każdy posiadacz niewielkiego, np. 4 kamerowego  systemu CCTV, posiada aplikację pozwalającą na dostęp do materiału video on-line. Euroalarm posiada w swojej ofercie rozwiązania do niewielkich systemów jak i dedykowane do rozległych systemów monitoringu miast i linii kolejowych.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi technikami w celu doprecyzowania Państwa oczekiwań. Naszymi wiodącymi markami z zakresu telewizji dozorowej są: Arecont Vision, Vanderbilt, JVC, BCS, Hik-Vision, Ganz, WiseNet i Alnet Systems. Produkty, które są szczególnie polecane, znajdziecie Państwo na naszej stronie w zakładce TOP-50.

 

PRZEJDŹ DO PRODUKTÓW